1. díl: Začínáme na stavebním úřadu
JAK STAVÍME VÁŠ DOMOV
Kde budete stavět
Daleko dříve, než se pustíte do samotné výstavby, je nutné stavbu pečlivě naplánovat a samozřejmě konzultovat s příslušným stavebním úřadem. Proč příslušným? Každá parcela spadá pod určitou oblast a ta pod příslušný stavební úřad.
Zdědili jste nějaký pozemek, nebo plánujete svou parcelu teprve zakoupit? Nahlédněte do seznamu námi nabízených parcel.
Parcela nebo pozemek?
Parcela je konkrétní kus země mající svého majitele. Je zaznačena v katastru nemovitostí a má své parcelní číslo, výměru a druh (např. zastavěná plocha, lesní pozemek aj.). Najdete zde také doplňující informace. Do katastru nemovitostí můžete nahlédnou online.
Pozemek jako takový je nekonkrétní oblast země. Konkrétnost mu dodává až označení pomocí parcel. Můžeme například říci: „Koupil jsem pozemek složený ze dvou parcel.”
Nezáleží tolik na druhu parcely, jelikož rozhodující pro výstavbu je územní plán, který vám musí umožňovat na daném místě váš rodinný dům postavit. Zjistěte si proto ZDE, pod který stavební úřad váš pozemek spadá, a s tímto úřadem řešte veškeré potřebné věci.
Informují vás zde například, jaké podmínky musí stavba v dané lokalitě splňovat (sklon střechy, počet nadzemních podlaží aj.).
Typový dům vs. projekt na míru
Je čas najít vaše vysněné bydlení! Začněte hledat rodinný domek svých snů, například v naší nabídce rodinných domů.
Pokud se rozhodujete, zda pořídit typový dům či projekt na míru, EB - stav vás přesvědčí, že si lze z každé varianty vzít to nejlepší. Dispozičními změnami si vytvoříte stavbu na míru své
rodiny. Na druhé straně lze využít všech výhod, které typová stavba nabízí.
Samotná stavba domu trvá 4 měsíce. Můžeme vám zajistit promyšlení projektu do posledního detailu včetně příjezdové cesty, zimní zahrady, bazénu, venkovního krbu apod.
Nepodceňte detaily
Předpokládejme, že jste našli dispozici domu, která vám nejvíce vyhovuje. Třeba prostorná kuchyně, toaleta oddělená od koupelny, pokoje pro ratolesti i ložnice jako stvořená k odpočinku. Nenechte se ale učarovat barevnými obrázky nabídkových katalogů a zajímejte se také o samotnou konstrukci a použité materiály. Hledám zděný dům, nebo dřevostavbu? Co vše zahrnuje cena “domu na klíč”? Pomůže mi realizační firma i s formalitami na úřadech? Hledejte odpovědi na vše co vás napadne. Kvalitní firma vám musí umět poradit a také poskytnout veškeré informace, které se týkají její činnosti.
A jak dál? V další díle se dozvíte, co po vás bude stavební úřad vyžadovat a že stavební povolení není vždy potřeba.
Sledujte i nadále našeho průvodce výstavbou!
Autor: Anna Kráčalíková