9. díl: Stropy a podhledy
JAK STAVÍME VÁŠ DOMOV
Stropní konstrukce, nebo-li strop, horizontálně dělí stavbu na jednotlivá podlaží a přenáší zatížení do obvodových stěn. Jiný strop můžeme očekávat u mrakodrapu a jiný u běžného rodinného domu. Na první pohled se to znát nemusí, ale tady záleží především na použitém materiálu a technologii.
Typy stropů
Podle materiálu můžeme stropy dělit na dřevěné, železobetonové, keramické či ocelové. U rodinných domů počítejme s prvními třemi zmíněnými. Jak je provádíme?
U dřevěných stropů osadíme fošny, na které nejčastěji ve 2 směrech upevníme OSB desky a ty doplníme o kročejovou izolaci. Železobeton vyléváme do bednění přímo na staveništi a děláme tedy monolitickou konstrukci. Možností jsou také panely montované, které jsou na stavbu přivezeny. U keramických stropů jsou položeny nosníky, mezi které se vkládají keramické vložky. Tento strop je poté zpevněn nadbetonávkou.
Požadavky na stropy
U stropů je rozhodující nosnost, průhyb a také tepelně a akusticky izolační vlastnosti. Nosnost i minimální průhyb zaručí správný návrh v projektu. Izolaci používáme u stropů, ale především u podlah. U stropu nad nevytápěným suterénem je rozhodující izolace tepelná, v případě chodby nad ložnicí nás bude zajímat izolace kročejová, která nám zajistí akustickou izolaci.
Izolace stropů
Tradičně je izolace prováděna minerální vatou, která se lépe mezi nosné prvky stropu vkládá. Je vhodné zde zmínit ale moderní způsob izolace stropů, kterým je stříkaná izolace. Vyplní každý detail, odolá plísni i hnilobě, je dokonale přilnavá a dokonce nejen tepelně, ale také zvukově izolační. Tuto vlastnost, především u stropů nad obytnými místnostmi, velmi oceníte.
Podhledy
Tento způsob úpravy stropů volíme v několika případech. U starších domů tímto snižujeme výšku místnosti. Bude nám útulnější a ušetříme i při vytápění, jelikož prostor bude menší. Podhledy jsou také vhodné pro skrytí rozvodů, například u chodeb či technických místností. Další důvody mohou být architektonické. Do podhledů totiž pohodlně zabudujeme například vestavné osvětlení, známé jako “bodovky”.
Na fotkách níže se můžete podívat, jak takové provádění stropů vypadá v praxi. Nejčastěji provádíme stropy dřevěné a železobetonové.
Autor: Anna Kráčalíková